Ръководство за употреба на серия джобни автоматични часовници Easton
Инструкции
- Стрелка за часовете
- Стрелка за минутите
- Коронка
- Коронка - първо издърпване
- Стрелка за секундите
Спецификации
- Механизъм: ST1646
- Водоустойчивост: 3 ATM / 30 метра
- Стъкло: Плоско минерално стъкло
- Материал на корпуса: Неръждаема стомана 316L
- Материал на верижката: Неръждаема стомана 304L
- Тестван за никел: Да
- Дължина на верижката: 36 см
- Диаметър на корпуса: 48 мм
- Диаметър на циферблата: 38 мм
- Дебелина на корпуса: 12,5 мм
- Височина на коронката: 6 мм
- Тегло: 80 г
КАК ДА СЕ ГРИЖИТЕ ЗА ЧАСОВНИКА СИ
ВОДОУСТОЙЧИВОСТ
Повечето часовници имат известно ниво на водоустойчивост. В случай че Вашият не се води водоустойчив, може да не се повреди от малки пръски, но не рискувайте. Не бива да го мокрите и ако каишката му е кожена.
1 ATM / 10 метра Не е позволен какъвто и да било контакт с вода.
3 ATM / 30 метра Часовникът може да понесе дъждовни капки и пръски вода.
5 ATM / 50 метра Безопасно е да се носи под душа или при плуване.
10 ATM / 100 метра Часовникът е достатъчно водоустойчив за плуване с шнорхел.
20+ ATM / 200+ метра Подходящ е за всяка подводна дейност, като водолазно гмуркане.
Как се почиства корпус на часовник
- Не местете коронката и не натискайте никакви бутони, докато часовникът е в контакт с вода, защото така тя може да проникне в корпуса.
- Ако часовникът Ви не е водоустойчив, потопете клечка за уши в купа топла вода с няколко капки сапун. Изстискайте края ѝ, за да премахнете повечето вода, и леко изтъркайте корпуса.
- В случай че аксесоарът е водоустойчив, накиснете мека кърпа в купа с топла вода, в която сте разтворили капки мек препарат за съдове. Изцедете по-голямата част от водата и внимателно изтъркайте корпуса.
Как се почиства верижка на джобен часовник
Джобните часовници не стоят на ръката и затова рядко имат висока водоустойчивост.
- Свалете верижката от часовника.
- Внимателно я избършете с мека кърпа, за да премахнете всяка мръсотия, прах или отпечатъци от пръсти.
- Ако се нуждае от по-сериозно почистване, грижливо я изтъркайте с немъхеста кърпа, потопена в топла вода с няколко капки мек сапун.
- При необходимост изчистете звената и други труднодостъпни места с мека четка, например четка за зъби.
- Винаги след това подсушавайте верижката с мека кърпа, за да премахнете замърсяванията и да предотвратите петна или следи от вода.
- Оставете я да изсъхне на въздух през нощта.
Как да се грижите за своя часовник
- Съхранявайте часовника си на тъмно сухо място, за да избегнете корозия и обезцветяване на циферблата.
- Ако моделът е кварцов, винаги сменяйте батерията веднага след като се изчерпа. С времето изразходваната батерия може да протече и да повреди механизма.
- Механичните часовници трябва да работят най-малко два дни годишно, така че предавките да не се слепват.
- Носете аксесоара на часовникар на всеки три години.
ОБЩА ПОДДРЪЖКА
Основно правило: Нека часовникът е последното нещо, което слагате, и първото, което сваляте. - Сваляйте часовника си и го прибирайте на сигурно място, преди да започнете каквато и да е дейност, при която може да се нарани. - Сваляйте го преди активности, предизвикващи изпотяване. - Сваляйте го преди душ, вана или плуване. - Не го носете, докато готвите или чистите. - Сваляйте го преди лягане. - Не излагайте часовника на химикали, като одеколон, слънцезащитен крем, парфюм, хлор, гел за коса и др., тъй като би могъл да се обезцвети, да стане на петна или да загуби блясъка си. - Опитвайте да го съхранявате отделно в кутия с мека облицовка, за да не се надраска и търка в други предмети. - Ако моделът е със закопчалки или катарами, затваряйте ги, за да не се оплитат. - Прибирайте аксесоара на сухо, тъмно място и избягвайте резки температурни промени.
Отстраняване на неизправности и често задавани въпроси
Ако се грижите за часовника си и го съхранявате правилно, той трябва да работи прецизно с години. Но дори и с най-добрата поддръжка от време на време може да се нуждае от допълнително внимание. По-долу сме изброили някои често срещани проблеми. Ако не откривате това, което търсите, моля, свържете се с нашите сътрудници по имейл или телефон.
Ако новият Ви часовник не започва да работи, уверете се, че сте премахнали пластмасовата пластина между коронката (изпъкналата част отстрани) и корпуса. Отстранете я и натиснете коронката до нормалната ѝ позиция.
При падане и удар може да се счупи ос. В такъв случай Ви е нужен професионалист, който да я поправи или смени.
Най-добрият начин да избегнете проникване на вода в корпуса е никога да не боравите с бутоните и коронката при мокри условия. Дори при водоустойчивите модели е възможно да навлезе влага, когато тези части се движат. Винаги проверявайте дали коронката е добре затворена, преди да изложите часовника на вода.
Ако стъклото е замъглено или по вътрешността му се образуват капчици, отворете коронката и поставете аксесоара на пряка слънчева светлина с коронката нагоре и циферблат, обърнат към слънцето. Оставете го така за няколко часа. Ако механизмът е кварцов и е спрял да работи, възможна е и повреда, която не може да се отстрани. Занесете часовника на местен специалист за диагностика и поправка.
Автоматичните часовници се самонавиват и за това им е необходима физическа активност (движение). Ако не се движите достатъчно, часовникът не може да натрупа енергия, за да работи. В случай че сте неподвижни дълго време, внимателно навийте коронката и спрете, щом усетите леко съпротивление.
Енергията на всеки автоматичен часовник се изчерпва, ако не го движите. Нормално е пружината да се развие и аксесоарът да спре след около 36 до 48 часа. За да поддържате механизма в движение, съхранявайте часовника в кутия за навиване. Имайте предвид, че изчерпването на енергийния резерв не е нещо лошо и няма да предизвика повреда.
За да започнат да работят, автоматичните часовници трябва да се навият или докато ги носите и се движите, за да се навие главната пружина, или като ръчно завъртите коронката. Ако аксесоарът е напълно навит и въпреки това изостава, може да е време за профилактика. Препоръчително е да го занесете на добър местен часовникар.
Проблемът може да се дължи на удар, намагнетизиране, температура или дори на възрастта на аксесоара. За да работи безпроблемно, той се нуждае и от смазка. Обърнете се за помощ към експерт.
Има няколко вероятни причини часовникът Ви да върви по-бързо, например изпускане или магнетизиране. И в двата случая пружината би могла да се разцентрова. Проблемът може да се установи и разреши от професионалист.
2 ГОДИНИ ГАРАНЦИЯ
За да бъде валидна гаранцията на часовника Ви, не го излагайте на вода повече от допустимото и пазете фактурата.
Други категории
Смятахте, че продаваме само часовници? Предлагаме повече от 6000 модела мъжки аксесоари, разпределени в над 21 категории. Вижте някои от тях по-долу.