Мъжките часовници - най-добрият наръчник
Изборът на ръчен часовник изисква мисъл и доста проучване. Добра новина - свършихме това вместо Вас. От настоящото изчерпателно ръководство за мъжките часовници ще научите всичко, което трябва да знаете при покупката на подходящия за Вас модел.
От пружини и колела до батерии и екрани, от кожени каишки до прецизни хронографи, скромният ръчен часовник е нещо много повече от тиктакащ аксесоар.
Насам, господа - ще станете истински експерти в сферата на часовниците.
Защо да носим часовник?
Вярно е, че Вашият смартфон върши чудесна работа, ако искате да знаете колко е часът, но за разлика от него ръчният часовник не Ви разсейва с новини за приятели във Facebook или съобщения в Tinder от евентуални бъдещи гаджета.
Часовникът е не просто пособие за отмерване на минутите и часовете. Мъжът, който носи часовник, не само се старае да бъде точен, а и да изглежда добре.
Освен това, когато става въпрос за „блясък“, представителите на силния пол нямат много възможности.
Изборът на подходящ часовник изисква внимателно съобразяване с фактори като бюджет, стил и функционалност. Какви функции очаквате от часовника си, къде ще го носите, как искате да изглеждате с него? Помислете!
От изключително скъпи до супер актуални модели, има часовник за всеки мъж и всяка бъдеща епична история.
Видове часовников механизъм
Механизмът буквално е това, което кара часовникът да тиктака. Той е „двигателят“, който захранва движението на стрелките върху циферблата и прави възможна работата на останалите функции.
Може би мислите, че изборът Ви на часовник се свежда само до външния вид. За някои хора наистина е така, но за други по-интересен и важен е начинът, по който работи.
Часовниковите механизми се делят на три категории:
- Механичен – Оригиналният часовник за навиване, задвижван от малки зъбни колела.
- Автоматичен – Автоматичният вариант на ръчен механичен часовник. Самонавиващ се.
- Кварцов – Модерният часовник, който не изисква навиване, а работи с батерии.
Механичен часовник
Моделът за всеки традиционалист. Това е оригиналният, старомоден, ръчно навиван часовник. За разлика от този с кварцов механизъм, който работи с батерия, механичният разчита на сложна система от елементи и майсторска изработка.
Подобно на захранваните от пружина часовници от 17-ти век, съвременният механичен часовник изисква ръчно навиване на главната пружина. Тя на свой ред задвижва сложна серия от зъбни колела, които задействат т.нар. балансово колело.
Балансовото колело вибрира назад и напред с постоянно темпо. Активирани от механизъм, наречен ескейпмънт (escapement), колелата леко се движат напред с всеки ход на балансовото колело. Така се задвижват стрелките и часовникът работи.
Разбира се, този невероятен дизайн означава, че механичният часовник изисква всекидневно навиване. За целта, трябва да го свалите от ръката си, да освободите коронката и да я въртите по посока на часовниковата стрелка, докато почувствате затягане.
За да разберете кога главната пружина е напълно навита, е нужно внимателно да следите усещаното съпротивление. Ако прекалите и я пренавиете, рискувате да развалите часовника, затова не го правете, докато сте се загледали в телевизора.
При настройването коронката се издърпва възможно най-далеч от корпуса. Това кара секундарникът да спре, за да можете точно да настроите часа.
Механизмът на механичния часовник би могъл да включва около 200 миниатюрни движещи се части. Единственият недостатък е, че заради големия брой компоненти не може да е 100% точен, а се допуска определен толеранс - максималният брой секунди на ден, с които напредва или изостава.
За да получи сертификат за точност от COSC, механизмът трябва да работи в рамките на -4 до +6 секунди.
Широко прието мнение е, че най-добрите механични часовници са швейцарските, плътно следвани от японските.
Предимства на механичния часовник
- Изключителен. Върхът на часовникарското изкуство. Притежателите на такъв модел ценят цялата сложност на многобройните колела и пружини.
- Ефикасен. Не изисква батерия.
- Уникален. Ретро аксесоарите имат висока стойност и повечето колекционерски часовници са механични.
- Впечатляващ. Някои механични модели имат прозрачен гръб, през който наблюдавате прецизния им механизъм в действие.
Недостатъци на механичния часовник
- Редовна поддръжка. Нужно е да го навивате. Освен това на около всеки пет години трябва да го носите на сервиз. Това може да се окаже доста скъпа инвестиция.
- Не толкова точен. Дори при редовно навиване механичният часовник се отклонява с няколко секунди всеки ден.
- Чувствителен. Фините елементи и колела са доста чувствителни на външно влияние, затова не Ви препоръчваме с такъв аксесоар да отидете на сърф например.
- Скъп. Цената на механичните модели е значително по-висока от тази на кварцовите.
Автоматичен часовник
Както механичният, така и автоматичният часовник се задвижва от главна пружина. Разликата е в това, че тя се навива автоматично от кинетичната енергия на китката - от естественото движение на ръката Ви. Затова понякога го наричат кинетичен часовник.
Технически той се навива сам. Докато носите аксесоара, малка въртяща се тежест, наречена ротор, се движи, когато мърдате ръката си.
Щом го свалите, ще продължи да работи самостоятелно за около 48 ч., след което ще премине в икономичен режим. За да функционира отново нормално, ще трябва да настроите часа и да го навиете на ръка. Както при ръчния механичен часовник, няколко пъти завъртате коронката по посока на часовниковата стрелка и после настройвате часа, като я издърпате навън.
Тези от Вас, които странят от ръчно навиващите се модели от страх да не ги пренавият, могат да са спокойни с автоматичен часовник, защото той разполага с практичен малък елемент, освобождаващ навиващия механизъм - вид „плъзгащ съединител“. Колкото и пъти да завъртите коронката, не може да го пренавиете. По-старите ръчни механични часовници, от друга страна, невинаги имат такава защита.
Ако притежавате повече от един автоматичен часовник или няма да го носите продължително време, обмислете покупката на кутия за навиване, която да поддържа работата му, докато не е на ръката Ви.
Предимства на автоматичния часовник
- С плюсовете на традиционните и модерните часовници. Автоматичните модели имат същото сложно устройство, както механичните си предшественици, но, за разлика от тях, се самонавиват.
- Ефикасен. Не изисква батерия или навиване.
- (Сравнително) лесна поддръжка. Чудесен избор, ако ще го носите всеки ден.
Недостатъци на автоматичния часовник
- Все пак е необходимо навиване. Ако не го използвате дълго време, той ще спре да се навива самостоятелно и ще изостане. Тогава ще се наложи да го навиете на ръка от коронката.
- Сервиз. Обикновено трябва да се носи на сервиз на около всеки пет години.
Кварцов часовник
Това е часовникът, който промени историята на часовникарското изкуство. Кварцовите часовници се появяват за първи път през 60-те години в Япония и за двайсетина години успяват да засенчат традиционните механични модели. Функционират с батерии и представляват малък компютър, който работи не с ръчно навиване, а с помощта на електрически импулси.
Механизмът е наречен така заради елемента от кварц в електронния мотор. Този кристал е проводник и регулира преноса на енергия между батерията и електрическата верига.
За разлика от механичния часовник, кварцовият може да е дигитален или аналогов. Дигиталният показва времето с цифри върху LCD екран, а аналоговият - с традиционни стрелки.
Тъй като кварцовият модел се захранва от батерия, секундарникът му прави отделно, насечено движение за всяка секунда, а не напредва плавно и гладко, както при задвижвания от колела механичен часовник.
Предимства на кварцовия часовник
- Достъпна цена. Кварцовите модели са много по-евтини за изработка и поддръжка от механичните и автоматичните.
- Лесен за употреба. Не се изисква навиване или носене на сервиз, а само смяна на изтощената батерия.
- Точен. Електрониката на кварцовия механизъм го прави по-точен от всички останали. Повечето висококачествени кварцови часовници се отклоняват само с 1-2 секунди на месец.
- Издръжлив и лесен за поддръжка. Тъй като работи с батерия, а не с множество движещи се части, кварцовият часовник не изисква толкова сервизна грижа.
Недостатъци на кварцовия часовник
- По-обикновен. Кварцовият модел няма сложното устройство на механичния.
- Резервни части. Батериите не са вечни.
Най-важното Механичните и автоматичните часовници са предпочитани от ценители и колекционери заради своя уникален и красив вътрешен механизъм.
Кварцовите са за хората, търсещи точност и надеждност.
Какво трябва да знаем за корпуса на часовника?
Марката и стилът на един часовник до голяма степен определят материала, от който е изработен той. Луксозните аксесоари се правят от разнообразни метали - като започнем от първокласни ценни метали (като различно на цвят злато) и стигнем до сплави със сребърно покритие. Сред най-скъпите модели откриваме и такива от неръждаема стомана, волфрам и титан.
Водолазните и спортните часовници трябва да са устойчиви на корозия, затова често се изработват от неръждаема стомана или титан.
Златни часовници
Красив, традиционен и безспорно забележим, златният мъжки часовник не просто показва часа, а ясно изразява стила на притежателя си. Златото обаче не е евтино. То е ценно и атрактивно, но е податливо на надраскване и потъмняване, така че това няма да е аксесоарът, с който ще отидете на ски.
Сребърни часовници
Сребърните мъжки часовници са рядкост, вероятно защото този метал бързо потъмнява и повечето стоманени модели изглеждат като сребърни, без да са толкова скъпи. Освен това среброто е по-меко, лесно се драска и огъва. По-често се използва посребрена неръждаема стомана заради по-голямата си здравина.
Часовници от неръждаема стомана
Лека, устойчива на корозия и изключително издръжлива, неръждаемата стомана е един от металите с най-достъпна цена. Макар че често се използва за спортни или „по-евтини“ часовници, тя нерядко намира място и при луксозните модели. В Trendhim ще откриете разнообразие от златисти и сребристи стоманени часовници.
Часовници от титан
Титанът е наполовина по-лек и двойно по-издръжлив от стоманата. Основният му недостатък е цената.
Керамични часовници
Керамика на практика е всеки здрав и неорганичен материал, различен от метал. Направени от циркониев оксид, керамичните часовници са едновременно стилни и дълготрайни. Освен че не дразнят кожата, те са устойчиви на надраскване, не избледняват от слънцето и могат да Ви служат с години.
Часовниково стъкло
Стъклото, което покрива и предпазва циферблата, е също толкова важно, колкото и материала на корпуса. От пластмаса до сапфир кристал, всеки вид има своите специфични свойства и стойност. Вижте предимствата и недостатъците на всеки тип часовниково стъкло.
Какво е минерално, акрилно и сапфирено часовниково стъкло? Кое от тях е по-дълготрайно и устойчиво на надраскване?
Минерално стъкло
Минералното стъкло е сред най-често използваните при изработката на часовници. То е по-устойчиво на драскотини от акрила и по-евтино от сапфира. Намира приложение при най-различни модели и това, че е „типичното часовниково стъкло“ не бива да Ви заблуждава, че е с ниско качество.
- В сравнение с акрила е по-устойчиво на надраскване
- Отразява светлината по-малко от сапфир кристала
- Надрасква се по-лесно от сапфира
- Полира се трудно и може да се напука или счупи при натиск
Акрилно стъкло
Акрилът всъщност не е истинско стъкло. Той е пластмаса, позната още като плексиглас. Като материал не е особено здрав, но е широко разпространен заради достъпната си цена и факта, че лесно му се придава различна форма. Може да се полира за отстраняване на леки драскотини и не се чупи на малки, опасно остри парчета като сапфиреното стъкло. Внимавайте обаче за дълбоки резки.
- Ниска цена
- Надрасква се лесно
- Устойчивост на натиск заради своята гъвкавост
- През акрилно стъкло циферблатът може да изглежда замъглен
Сапфирено стъкло
Ако даден часовник е изработен със сапфир кристал, то това е качествен аксесоар. Като изключим материали като диамантите или волфрамовия карбид, сапфиреното стъкло е сред най-твърдите вещества на земята. То е изключително устойчиво на надраскване, но при силен натиск може да се натроши на дребни парчета. Основното предимство на часовниците със сапфирено стъкло е, че те се надраскват много трудно.
- Най-твърдото часовниково стъкло
- Невероятно устойчиво на драскотини
- Циферблатът се вижда ясно, а не замъглено като през акрила
- Без антирефлексно покритие може да предизвиква твърде много отблясъци и отражения
- Възможно е да се строши при много силен натиск
Кое е по-добро - двойно или единично извито сапфирено стъкло?
Ако се спрете на часовник със сапфир кристал, следващата стъпка е да изберете между единично и двойно извито стъкло.
Стъклото с една извивка има плоска основа и горна част с куполовидна форма. Съществува вероятност през него циферблатът да се вижда изкривено, защото то образува леща, през която трябва да наблюдавате и разчитате стрелките.
Двойно извитото сапфирено стъкло, както показва името му, е кръгло както отвън, така и отвътре. При него няма никакво или се получава само минимално изкривяване на циферблата.
Други видове часовниково стъкло:
- Сапфирено минерално стъкло - Представлява минерално стъкло, покрито с тънък слой сапфирено стъкло. Има голяма разлика между този материал и истинския сапфир кристал. При покупка, винаги проверявайте описанието на артикула и ако се колебаете, се свържете с консултант.
- Часовниково стъкло от смола - Стъклото на някои часовници е направено от смола. То има сходни свойства с акрила и е на сравнително ниска цена.
Каишки и верижки
Каишките и верижките са най-различни по стил, материал и дизайн и са много повече от „другата половина на един добре изглеждащ часовник“.
Когато избирате кожена каишка или метална верижка, помислете къде ще носите часовника и с какво облекло. С костюм в офиса или на театър? В градината? По време на спорт? Нужно Ви е нещо, което не само отива на дрехите Ви, но и ще издържи на условията, при които ще го поставите.
Важен е също и размерът на китката Ви. Ако тя е малка, а трябва да избирате между дори и еднакви по размер метална верижка и каишка от кожа, вероятно е верижката да изглежда твърде голяма и тежка.
Метални верижки
Подобно на корпуса, верижката може да се изработи от злато, стомана, титан или всеки друг метал и обикновено се закопчава с метална катарама. Би могла да е тип мрежа (меш верижка) или от звена. Моделите от отделни звена са здрави, но податливи на драскотини. В зависимост от метала, верижките са и по-скъпи за подмяна.
Кожени каишки
За мъжките часовници най-обичайни са кожените каишки, като обичайни не означава скучни. Те могат да се направят от всякаква животинска кожа - от телешка до крокодилска и подхождат на почти всеки корпус.
Кожената каишка е класическа, удобна и безопасна за хората с алергии към метал. Издръжлива е и стои на ръката леко и стилно. Друго нейно предимство е, че придава фин ретро акцент на вида Ви. Кожените каишки се изработват по разнообразни начини - изчистени, по-твърди, пъстри, с щампа или шев.
Каишки от плат
Синтетичните материали обикновено са удобни, лесни за поддръжка и на достъпна цена. Найлонът е чудесна материя за хората с активен начин на живот. Той е изключително издръжлив и устойчив на вода, ултравиолетови лъчи и спорт. А ако обичате цветните аксесоари, с каишка за часовник от плат имате неограничен избор.
Най-популярният такъв модел е НАТО каишката. Създадена за военните през 70-те години, тя представлява една цяла каишка, която се сменя лесно с помощта на двете пружинки, свързани с часовника.
Друга често използвана материя е перлонът. Тези плътно изтъкани найлонови каишки са дебели, но изненадващо проветриви.
Да обобщим Спортните мъжки часовници обикновено имат каишки от гума или метал, за да са издръжливи и водоустойчиви.
Металните верижки играят ролята и на стилни аксесоари.
Кожата не се препоръчва за часовник, с който интензивно ще се потите или ще се мокрите, но е удачен избор за по-официални поводи.
Ако е възможно, изберете часовник с лесен механизъм за смяна на каишките, така че според случая лесно да сложите тази в подходящ цвят.
Допълнителни функции
Т.нар. компликации са функциите, които показват всичко друго освен часа. Те могат да включват дата, хронограф (хронометър), часови зони, температура, аларма, тахиметър, лунен календар.
Функции за датата
- Прозорче за датата – Малък отвор, показващ датата (обикновено до 3 ч.).
- Голям датник – Ясен, четлив прозорец с големи цифри.
- Кръг за датата – Централна стрелка, която отчита датата върху скала по периферията на циферблата.
По-детайлни допълнителни функции могат да посочват деня от седмицата, месеца, годишен календар или дори приравняване на реалното към слънчевото време.
Функции на хронографа
Хронографът е малък хронометър, вграден в механизма на часовника.
- Хронограф с един или два бутона – Има бутон за стартиране, спиране и зануляване.
- Flyback хронограф – Леко се различава от обикновения по това, че можете да използвате бутона за нулиране, без да е необходимо първо да спрете броенето.
- Сплит функция – Тя Ви позволява да измерите два отделни периода. Докато едната стрелка отмерва времето, другата може да бъде спряна, стартирана или занулена.
- Тахиметър – Често разположен в периферията на циферблата на аналоговите часовници, тахиметърът изчислява скорост на базата на пропътувано време, като показва с каква средна скорост сте се движили по време на засечения период. Освен това може да отчита разстояние на базата на скоростта.
Часовникови функции при пътуване
Без значение дали летите често със самолет по работа, за удоволствие или просто различните часови зони са Ви интересни, две важни компликации на часовника могат да направят пътуването много по-лесно.
- Функция за двойно часово време - Часовниците с двойно часово време показват часа едновременно в две часови зони. Оттам идва и името им - логично, нали? Функцията се захранва от един механизъм и включва главен и малък циферблат. При повечето модели с две часови зони малкият циферблат е 24-часов, а основният - по 12-часовата скала. Компликацията е много удобна при пътуване между различни часови зони и с нея винаги ще знаете колко е часът у дома, a защо не и при нас в Trendhim.
- Функция GMT - Часовниците с компликация GMT, подобно на тези с двойно време, показват часа в две различни часови зони, но позволяват проследяване и на трета зона.
Циферблатът на повечето часовници е разделен на 12 интервала. Това означава, че стрелката за часовете прави две обиколки за денонощие. Часовниците GMT имат още една стрелка за часа, която обикаля циферблата само веднъж и сочи 24-часовия индикатор на безела.
За да разберете времето в трета часова зона с функцията GMT, завъртате безела според разликата между средното време по Гринуич (GMT) и зоната, която Ви интересува. За повечето пътуващи хора часовникът за двойно време с неговите две часови зони е достатъчен. Ако Ви влече математиката, нужно Ви е да следите часа на 3 места по света или просто търсите предизвикателство, изберете функцията GMT.
Други допълнителни функции
- Лунни фази – Показва пълнолуние, новолуние, половин или четвърт фаза на луната.
- Индикатор за остатъчната енергия (power reserve) – Посочва с какво количество енергия разполага механичният или автоматичният часовник (според това колко е навита пружината).
- Аларма
- Minute Repeater – Функция при механичните часовници, която съобщава часа със звуков сигнал след натискане или плъзгане на предназначен за целта елемент.
- Турбийон – Обикновено срещан при по-старите механични часовници, турбийонът има за цел да противостои на земното притегляне, когато часовникът се намира в определена позиция.
Какво означава ATM при часовниците?
Ако някога сте поглеждали гърба на часовника си, вероятно сте виждали буквите ATM и гравиран термина „water-resistant“ („водоустойчив“).
ATM е съкращение на „Атмосфери“ и означава водоустойчивост. Не бива да го бъркате с наричаните по същия начин АТМ машини, познати още като банкомати. Колкото и бутони да натискате, от часовника Ви няма да излязат банкноти.
„Водоустойчив“ не означава, че издържа на вода при всякакви условия. Преди да се гмурнете с него, вижте схемата по-долу и се уверете какво точно можете да правите с аксесоара.
- 3 ATM / 3 бара / 30 м / 100 фута - Часовникът издържа на лек дъжд, случайни пръски, миене на ръце и на автомобил (стига да не се опитвате да го потопите).
- 5 ATM / 5 бара / 50 м / 165 фута - Прилича на моделите с 3 АТМ, като е подходящ и за кратко плуване или душ. Не го носете обаче по време на гмуркане или водни спортове. Схемата не препоръчва плуване като предпазна мярка срещу евентуална повреда.
- 10 ATM / 10 бара / 100 м / 330 фута - Към предимствата на часовниците 3 ATM и 5 ATM добавяме възможността да се практикуват повечето водни спортове, плуване, сърф и гмуркане с шнорхел. Тези модели не са устойчиви при плуване на голяма дълбочина.
- 20 ATM / 20 бара / 200 м / 660 фута - Аксесоарът е подходящ за плуване, водолазно гмуркане, спортове с интензивно мокрене, както и за всяка дълга и отпускаща вана, на която се наслаждавате.
*Бар показва налягането на водата.
Ако даден часовник е водоустойчив до 100 м, това не означава, че можете да го потопите 100 м под повърхността на водата, а че издържа на налягане, равно на 100 м дълбочина. С други думи, не носете своя водоустойчив до 30 м часовник (3 АТМ) на следващото си дълбоко гмуркане на Таити.
Правилото е, че трябва да сваляте часовника при плуване, освен ако водоустойчивостта му не е най-малко 10 АТМ.
Как да изберем подходящия размер часовник
Да, размерът има значение. Не Ви се иска каишката да е толкова хлабава, че да се плъзга нагоре-надолу по китката Ви, нито пък корпусът да е твърде голям и да се подава под ръкава.
Размер на каишката
Каишките на повечето официални и спортни часовници са с щифт и дупки, което позволява лесното им регулиране. Някои метални верижки се състоят от звена, които можете да добавяте или премахвате.
Ширината на каишката се определя от разстоянието между лъговете (дупките), чрез които тя се закрепва за корпуса. Като цяло, ширината ѝ трябва да съответства на разстоянието между вътрешността на лъговете.
Дължината на цялата каишка зависи от обиколката на китката Ви и включва две части - късата (без катарамата) и дългата каишка.
Дължината се измерва в милиметри, например 120/70 мм.
Предлагаме Ви едно стандартно ръководство, според което да изберете дължина на каишката според размера на китката си:
- Китка 150 - 164 мм = каишка 120/70 мм
- Китка 165 - 178 мм = каишка 125/75 мм
- Китка 179 - 190 мм = каишка 130/80 мм
- Китка 191 - 203 мм = каишка 135/80 мм
- Китка 204 - 216 мм = каишка 140/85 мм
- Китка 217 - 229 мм = каишка 145/90 мм
Големина на корпуса
Един твърде голям циферблат, кой издува и се подава изпод ръкава Ви, би стоял неудобно и неестетично. От друга страна, ако е прекалено малък, трудно ще виждате часа, а и китката Ви ще изглежда огромна.
Корпусът на часовника трябва да е пропорционален на телосложението Ви - нито прекалено масивен, нито твърде деликатен.
За повечето мъже е подходяща каса с диаметър между 34 и 50 мм (измерена през средата от единия до другия край). Ако сте с извънредно тънка или тясна китка, добре е да предпочетете корпус по-малък от 40 мм. Моделите над 50 мм са за хората, които определено искат да привлекат погледите.
Дебелина на корпуса
Като общо правило, дебелината на корпуса е право пропорционална на диаметъра му, тоест колкото по-голям е диаметърът, толкова по-дебел е корпусът.
Дебелината е пряко свързана с дизайна и най-вече с типа механизъм. Механичните часовници се нуждаят от много повече място за колелата и останалите си елементи. Броят на допълнителните функции, както и цялостният стил на модела, също влияят на размера.
Добра идея е да подберете корпус, който съответства на структурата Ви и на ситуацията.
Съобразете се с размера на китката си и с дрехите, с които ще носите аксесоара. Часовникът, който ще комбинирате с костюм, трябва да е достатъчно тънък, за да се скрие под маншета Ви.
Изборът на часовник според нуждите и желанията Ви е строго индивидуален. Всеки човек е различен. Някои от Вас търсят нещо, което просто да им показва времето във фитнеса или посоката към дома, когато са навън. Други се стремят към майсторската качествена изработка на истинския механичен часовник. Трети търсят изискан аксесоар (вероятно с малко блясък) за следващия официален прием.
Добре изработеният часовник лесно може да се превърне в нещо, без което не бихте излезли. А що се отнася до отмерване на времето, с него не би се сравнил и най-модерният смартфон.
Вие питате - ние отговаряме
Трябва ли да си купя механичен часовник?
Най-подходящият за Вас часовник зависи от редица фактори - къде ще го носите, колко често, какви са личните Ви нужди и предпочитания.
Механичният часовник е класическият, навиван на ръка модел, който се задвижва от малки предавки и колела. Кварцовият е модерният, работещ с батерия вариант, а автоматичният е някъде по средата.
Механичните часовници са най-популярни сред ценителите, главно поради сложното си устройство. По-подробно описание на всеки вид с неговите плюсове и минуси ще откриете по-горе.
Как да купя мъжки часовник по интернет?
Вече сте в Trendhim, затова е лесно да изберете часовник тук!
За улеснение, може да филтрирате артикулите по материал на каишката/ верижката и типа механизъм.
Кои са най-добрите часовници за дейности на открито?
Най-подходящият часовник за навън е този, който максимално отговаря на заниманията Ви.
Ако ще бъдете близо до или под вода, той трябва да е водонепропусклив (или водоустойчив). В случай че дейностите Ви на открито се ограничават до пътуване и малко работа в градината, един военен или стандартен спортен часовник ще Ви свърши работа.
Колко дебела трябва да е каишката?
От дебелината на каишката до голяма степен зависи как аксесоарът стои на ръката Ви. Когато за пръв път пробвате даден часовник, обърнете внимание на размера на корпуса, както и на големината и разположението на лъговете.
Ако касата или лъговете са малки, една по-голяма каишка ще изглежда непропорционална, както и обратното - каишката не бива да е прекалено малка спрямо корпуса и лъговете.
По правило, старайте се каишката да е с дебелината на лъговете и не по-дебела от корпуса.
Кой часовник е за малка китка?
Ако сте малко по-дребен от средно голямо мече, бъдете спокойни - все ще се намери часовник за Вас.
За „малка“ китка обикновено се счита тази с обиколка около 17 см. За нея е подходящ часовник с диаметър на корпуса под 40 мм, тънка каишка или верижка и минимално тегло. Оставете големите коронки, бутони и други допълнителни детайли за мъжете с дебели китки.